Синдром на сухото око

Сухо око или синдром на сухото око се развива, когато не се произвежда достатъчно количество сълзи или когато тези сълзи нямат необходимите качества, за да извършват функциите си. Това може да доведе до неприятни усещания, а в някои случаи при нелекуване и до увреждане на роговичната повърхност и намаляване на зрението

При всяко мигване слъзният филм се разпределя върху очната повърхност. Той осигурява овлажняване и почивстване на повърхността. Слъзният филм се състои от три слоя: повърхностен липиден слой, среден воден слой и вътрешен мукозен слой. Всеки от тях изпълнява точно определена фукции.

Липидния слой изглажда слъзният филм и предпазва от бързото изпаряване на сълзата. Водният слой изчиства очната повърхност като премахва всички чужди за окото частици. Мукозният слой осигурява разпределянето на водният слой и запазването на влажността.

Обикновено окото създава сълзи, за да бъде влажно и да се осигури лубрикация при извършване на мигателните движения. При определени условия обаче този процес се нарушава и това води до синдрома на сухото око.

Какви са оплакванията на пациентите със сухо око?

Често пациентите се оплакват от дразнене и парене, замъгляване на зрението, особено когато четат, чувство за песъчинки или чуждо тяло в очите, зачервяване и прекалено сълзене.

Засиленото сълзене при това състояние може да звучи на първо четене странно, но то се дължи на рефлекторното производство на сълза при дразнене на очната повърхност вследствие на сухото око.

Какви са основните причини за синдрома на сухото око?

С течение на възрастта производството на сълзи намалява, заради хормоналните промени в организма. При жените честотата на сухото око е по-голяма особено след настъпване на менопаузата.

Други причини за поява на този синдром са някой системни заболявания – ревматоиден артрит, сиднром на Сьогрен, заболявания на щитовидната жлеза и системен лупус. Често може да е последстие от хроничен блефарит, възрастови дегенеративни изменения на клепачите – ентропион или ектропион.

Продължителната работа пред компютърен екран често е съпроводена с намалени мигателни движения. Това е една от основните причини за сухо око в съвременния свят.

Околната среда също може да окаже сериозно влияние. Сухият климат, ветровитото време и задимяването водят до засилване на оплакванията на пациентите.

При поява на посочените по-горе симптоми или ако работите в рискова среда е необходимо посещение при специалист по очни болести за диагностициране на състоянието.

Как се диагностицира синдромът на сухото око?

Вашият лекар ще проведе пълен офталмологиче преглед – включващ обстойно оглежда на очните структури и наблюдение на мигателните движения. В очен медицински център „Визио“ разполагаме с апаратура от най-ново поколение за диагностика на синдромът на сухо око LacryDiag. Апаратът дава възможност за неинвазивно количествено и качествено послойно изследване на слъзния филм.