Глаукома

Глаукомата е водеща причина за слепота сред по-възрастните хора. Понякога тя е наричана “тихият крадец на зрение”, защото може да засегне зрението още преди човек да осъзнае, че има заболяване. Откакто съществува и до днес не е известно лечение на глаукомата, но загубата на зрение до голяма степен е предотвратима при ранно диагностициране на заболяването. Глаукомата е типичен пример за заболяване, което уврежда зрителния нерв, голямата съвкупност от нервни влакна, носещи изображенията, които ние виждаме до мозъка. Както много хора знаят, глаукомата е свързана с налягането в окото (вътреочното налягане) и колкото по-високо е налягането в окото, толкова по-голяма е вероятността за увреждане на зрителния нерв. Въпреки това високото вътреочно налягане не винаги причинява увреждане на нерва или е единствения симптом или индикатор за глаукома.

Какво причинява глаукома?

Когато течността, наречена вътреочна течност, която обикновено са оттича извън окото, не се изтича правилно, налягането в очите нараства. Това може да се случи по различни начини, в зависимост от вида на глаукомата. Повишеното налягане в окото може да увреди зриелния нерв. Преди се смяташе, че високото вътреочно налягане е главната причина за увреждането на зрителния нерв при глаукома, но сега знаем, че дори хора с “нормално” налягане могат да загубят зрение в резултат на това заболяване – така наречената ” глаукома на нормалното налягане”. Вероятно съществуват и други фактори, които засягат зрителния нерв, дори когато налягането е в така наречения “нормален” обхват. Въпреки това повишеното вътреочно налягане се смята за главен рисков фактор за глаукома, защото проучванията показват, че то увеличава вероятността от увреждане на нерва. При разрушаване на целия нерв, настъпва слепота.

Какви са симптомите?

Тъй като при глаукомата се увреждат нервните влакна на зрителния нерв, започват да се развиват малки слепи петна обикновено в страничното или периферното зрение. Много хора не забелязват слепите петна докато зрителния нерв не се увреди значително. При един вид глаукома – закрито-ъгълна глаукома, не се откриват забележими симптоми докато не се превърне в сериозен проблем. При внезапно покачване на вътреочното налягане, е възможна появата на някои от следните симптоми: замъглено зрение, остра болка в октото, главоболие, дъговидни ореоли около светлини, гадене и повръщане. Закритоъгълната глаукома е рядка и сериозна форма на глаукома. Ако имате който и да е от тези симптоми, незабавно трябва да се обадите на вашия офталмолог. При липса на бързо лечение на закритоъгълната глаукома може да се стигне до слепота.

Различните видове глаукома

Най-често срещаната глаукома е така наречената откритоъгълна глаукома, която се получава вследствие на стареенето. Предно-камерният ъгъл на окото става по-малко ефективен за оттичане на вътреочна течност с времето и налягането в окото постепенно нараства. Ако повишеното налягане увреди зрителния нерв, това е известно като хронична откритоъгълна глаукома. Тази форма на глаукома може да засегне зрението толкова постепенно и безболезнено, че вие да не предполагате, че това се случва докато зрителния нерв не се увреди лошо. Повече от 90% от възрастните пациенти с глаукома имат откритоъгълна глаукома.

При закритоъгълната глаукома нормалните канали за изтичане са блокирани, когато областта между ириса и роговицата не е отворена. Това състояние може да напредва бавно или се появява постоянно – хронична закритоъгълната глаукома, или да се появява изведнъж – остро протичаща закритоъгълната глаукома. При закритоъгълната глаукома има внезапно увеличение на вътреочното налягане, дължащо се на задържането на вътреочна течност в окото. Хроничната закритоъгълна глаукома, като откритоъгълната глаукома, може да причини увреждане на зрението без симптоми. От друга страна, острата закритоъгълна глаукома се смята за спешно състояние, защото увреждането на оптическия нерв и последващата загуба на зрение могат да се появят часове след началото на проблема.

 Глаукомата на нормалното (или ниско) налягане е необичайна и слабо изследвана форма на заболяването. При този вид глаукома, зрителният нерв е повреден въпреки че вътреочното налягане на пациента е в рамките на считаното за нормално.

Детската глаукома е рядка и започва в ранно детство или юношество. Като открито-ъгълната глаукома, съществуват малко симптоми в ранните етапи и ако не се лекуват, може да настъпи слепота. Както повечето видове глаукома, този вид се смята за наследствен. Вродената глаукома е вид детска глаукома, която обикновено настъпва скоро след раждането, въпреки че може да бъде забелязана по-късно, в първите години от живота на детето. За разлика от детската глаукома, вродената често има забележими признаци, включващи сълзене, светло-чувствителност и замъгляване на роговицата. Този вид глаукома е по-често срещан при момчетата и може да засегне едното или двете очи.

Диагностика

Редовните прегледи на очите са най-добрия начин да се открие глаукома. Диагностиката на това заболяване изисква подробно изследване с високоспециализирана апаратура.

Вашият лекар използва различни инструменти и техники, включващи:

  • Определяне стойността на вътреочното налягане чрез пневматичен тонометър или апланационна тонометрия по Голдман
  • Оглед на предния очен сегмент и преценка състоянието на преднокамерния ъгъл (гониоскопия)
  • Задължителен оглед на очните дъна и диска на зрителния нерв
  • Извършване на компютърна периметрия за функционално изследване на зрителното поле.
  • Извършване на оптична кохерентна томография ОСТнай-съвременния метод за диагностика на промените в отделните слоеве на ретината, структурата и кръвоснабдяването на зрителния нерв с помощта на апарата OptoVue AngioOCT

 Някои от тези тестове не са необходими винаги, но при някои хора трябва да се правят редовно, за да се определи дали увреждането, в резултат на глаукомата прогресира с времето.

Рискови фактори за глаукома

Високото вътреочно налягане само по себе си не означава, че вие имате глаукома. Вашият лекар събира много информация за да определи риска от развитие на заболяването. Най-важните от тези рискови фактори са:

  • възраст
  • късогледство
  • глаукома в историята на семейството
  • стари травми на окото
  • минала анемия или шок

Вашият лекар ще претегли всички тези фактори и ще прецени дали се нуждаете от лечение за глаукома или дали трябва да бъдете следени внимателно.